قهوه, معرفی, مقاله

موکاپات چیست ؟ چرا عاشق موکاپات خواهید شد

what is mokapot

موکاپات چیست ؟ موکاپات در دنیای قهوه دلبری‌ها کرده و با تسخر قلب‌ ایتالیای‌ها ثابت کرد که دیگر مردم جهان نیز دیر یا زود عاشق آن خواهند شد. همزمان در کنار ظهور فاشیسم در ایتالیا یک انقلاب جذاب در عادت‌های نوشیدنی‌ها مردم کشور چکمه بوجود آمد. شاید باور آن سخت باشد؛ ولی آنچه که امروز به نام موکاپات می‌شناسیم و هر روز از آن در آشپزخانه استفاده می‌کنیم نتیجه تحولات اجتماعی، تکنولوژیکی و حتی اقتصادی فاشیسیم ایتالیای در دهه ۱۹۳۰ میلادی است.
در حقیقت موکاپات یک عاشقانه عجیب بین کافئین و آلومینیوم است که توسط فرهنگ ایتالیا و تمایل به غرق شدن در زندگی مدرنیته دهه‌های نخست قرن بیست خلق شد. کافئین و آلومینیوم هر دو ماده هستند که مفاهیم مشترکی برای بشر امروز تداعی می‌کنند. هر دو آنها سمبلی از عصر مدرن هستند که سبکی، سرعت، تحرک، قدرت و انرژی را تداعی می‌کنند و در سبک زندگی امروزی ما بسیار محبوب هستند.
در قرن نوزدهم تلاش‌های زیادی برای تهیه قهوه با بخار انجام می‌شد تا در کمترین زمان ممکن یک فنجان قهوه مهیا شود. این تلاش‌ها با ساخت انواع دستگاه‌ها تا اوایل قرن بیستم ادامه داشت. به جرات می‌توان گفت فاشیسم عاملی بود که آلومینیوم به فلز ملی در ایتالیا تبدیل شد و آلفونسو بیالتی در ۱۹۳۳ با اختراع موکاپات باعث شد که در خانه‌های قریب‌به‌اتفاق ایتالیایی این قهوه‌جوش جذاب جایی برای خود دست‌و‌پا پیدا کند. برای دانستن اینکه واقعا موکاپات چیست در ادامه مطلب با شکلافی همراه باشید

موکاپات چیست

موکا‌پات ظرفی است که برای دم کردن قهوه از آن استفاده ‌می‌شود و گاهی نیز با نام قهوه جوش از آن یاد می‌شود. موکا‌پات با ایجاد یک سیکل جریان آب جوش تحت فشار از میان توده دانه قهوه آسیاب شده فرایند دم کشیده قهوه را کامل می‌کند. این دستگاه محبوب در حدود ۹۰ سال است که یکی از ابزارهای رایج دم کردن قهوه به شمار می‌رود. به‌خاطر همین محبوبیت است که شرکت بیالتی از روز اختراع موکاپات تا به امروز هنوز به تولید آن ادامه می‌دهد.
وقتی به‌دنبال دم کردن قهوه با حجم بیشتری هستید یکی از بهترین گزینه‌هایی که پیدا خواهید موکاپات است. هر چند طرح‌های گوناگونی از موکاپات در بازار رایج است ولی طرح چند ضلعی آن از همه جذاب تر به نظر می‌رسد که می‌توانید آن را در سایزهای مختلف تهیه کنید. جنس موکاپات اغلب از آلومینیوم است لیکن با کمی گشت‌وگذار در بازار ابزار و وسایل تهیه قهوه می‌توانید موکاپات استیل نیز پیدا کنید.

انواع موکاپات

موکاپات کار خود را به‌خوبی انجام می‌دهد در عین حال چند مدل ارتقا یافته آن نیز در بازار وجود دارد که یکی از معروفترین آنها به بریک‌کا معروف است و آنچه که به‌عنوان قهوه به شما می‌دهد بی‌شباهت به اسپرسو نیست. در مدل‌های دیگر نیز امکانات بیشتری تعبیه شده است؛ مثلاً در موکا اکسپرس این فرصت فراهم شده تا شما شیر را نیز همزمان با دم کردن قهوه اضافه کنید.

اجزای موکاپات

در واقع موکاپات بسیار شبیه یک پارچ از جنس فلز است که نوعی قهوه از نوع اسپرسو را تهیه می‌کند. اجزای موکاپات شامل چند بخش زیر می‌شود:

  1. یک مخزن پایین که آب در آن تا دمای جوش گرم ‌می‌شود.
  2. بخش میانی که مخزنی حاوی قهوه یا یک فیلتر است.
  3. بخش بالایی که در ابتدا یک فضای خالی است و در نهایت قهوه نهایی خود را در آنجا خواهید یافت.

بخش پایینی موکاپات که در نزدیک منبع حرارت قرار می‌گیرد همان مخزن آب دستگاه است که یک لوله عمودی آن را به بخش بالای متصل کرده است.

چرا عاشق موکاپات مي‌شوید

دلایل زیادی وجود که مردم عاشق موکاپات هستند. بسیاری از مردم قهوه دارک یا قهوه سیاه را به انواع دیگر قهوه ترجیح می‌دهند. البته این علاقه ناشی از ترکیب بهتر شیر و قند با قهوه‌های تیره است و البته قهوه تیره به آنچه که ما از طعم قهوه می‌شناسیم بسیار نزدیک‌تر است. انواع قهوه مدیوم‌دارک و قهوه دارک در موکاپات به خوبی تهیه می‌شود.
هر چند ممکن است این موضوع ساده‌ای به نظر برسد لیکن به عاملی اصلی در محبوبیت موکا تبدیل شده است. در واقع آنچه که از کافئین می‌توانیم در یک قهوه لاته پیدا کنم با قهوه تیره برابر است لیکن یک تمایل درونی و قدیمی به ما می‌گوید که قهوه تیره را به‌عنوان قهوه قوی‌تر تصور کنیم.

یادگیری استفاده از موکاپات

یادگیری استفاده از موکاپات بسیار آسان است. یکی از دلایلی که شما عاشق موکاپات خواهید شد این است که یادگیری استفاده از آن بسیار راحت است. شاید به‌نظر برسد که با موکاپات به مهارتی بیشتری از فرنچ پرس نیاز دارید؛ لیکن در دم کردن قهوه با فرنچ پرس شما به صبر بیشتر نیاز دارید تا به مهارت. بعد از چند بار قهوه درست کردن به‌راحتی متوجه خواهید شد که چه زمانی موکاپات قهوه را آماده کرده و چه زمانی باید آن را از روی منبع حرارت بردارید تا صدمه نبیند.

موکاپات و کیفیت قهوه

موکاپات یک قهوه قوی و اسپرسو مانند تهیه می‌کند. همیشه صحبت از یک فنجان قهوه عالی جذاب است. درحالی‌که موکاپات مقدار زیادی قهوه که بستگی به سایز مخزن میانی دارد را تولید می‌کند ولی همیشه بهترین کیفیت قهوه را تجربه نخواهید کرد. این حقیقتی است که متخصصان قهوه متوجه آن شده‌اند؛ اما کمتر از افراد عادی که صبح خود را با یک فنجان قهوه شروع می‌کنند چنین چیزی شنیده می‌شود. اگر به دنبال جادوی طعم‌های ظریف قهوه هستید موکا برای شما مناسب نیست. همان‌طور که اگر در جستجوی یک فنجان قهوه ساده اغلب مانند اسپرسو و استارت بزرگ‌ترین پروژه کاری زندگی‌تان هستید موکاپات همان چیزی است که باید به‌دنبال آن باشید. این چیزی است که اکثر مردم خواهان آن هستند تا با افزودن یک قاشق شکر و شیر قهوه خود را میل کنند.

موکاپات همراه همیشگی

موکاپات همراه همیشگی شما خواهد بود. یکی از ویژگی‌های برجسته و خوشایند موکاپات برخلاف چیزی مانند دستگاه تهیه اسپرسو این است که می‌توانید آن را با خود حمل کنید. اگر در پیک‌نیک هستید، فقط کافی است که آتشی کوچک برپا کنید و با راه‌انداختن بساط موکاپات یک فنجان قهوه دلپذیر را در وسط هر ناکجاآبادی نوش‌جان کنید.
البته موکاپات ‌های نیز هستند که با برق کار می‌کند که نمی‌شود روی آن‌ها زیاد حساب باز کرد؛ ولیکن موکاپات رایج و استاندارد روی آتش یا زغال داغ شما را ناامید نخواهد کرد. برای تمیز کردن موکاپات نیز جای هیچ‌گونه نگرانی نیست؛ چرا که به‌راحتی قطعات آن از هم جدا می‌شود و با یک شستشوی ساده و سریع آماده استفاده دوباره است. چیزی شگفت‌انگیز غیر‌قابل وصف درباره درست کردن قهوه به‌روی آتش با موکاپات در یک صبح میان جنگل و همراه با خانواده دوستان وجود دارد که جز با تجربه قابل درک نیست.

خرید موکاپات

برای خرید موکاپات هیچ مشکلی نخواهید داشت؛ زیرا به راحتی در بازار یافت می‌شود و قیمت مناسبی نیز دارد. این مزیت دیگر موکاپات است که قابل انکار نیست؛ به‌ويژه اگر به دیگر روش‌های دم کردن قهوه و ابزار وسایل تهیه قهوه نگاهی بیندازیم قیمت می‌تواند شاخص مهمی باشد که موکاپات برتری خود در این زمینه ثابت کرده است.
موکاپات به‌راحتی در مغازه‌های لوازم خانگی پیدا می‌شوند حتی شاید اگر این بار نگاه دقیق‌تری به انباری خانه بیندازید متوجه می‌شوید که سال‌ها است که موکاپات عتیقه مادربزرگ در آنجا منتظر شما بوده است.
درعین‌حال موکاپات‌های سایزهای مختلفی دارند از نوعی که حدود دو فنجان‌ونیم قهوه به شما می‌دهد تا مدل‌هایی که تا ۱۲ فنجان قهوه را در یک‌بار جوش می‌آوردند آماده می‌کند.

کار با موکاپات بسیار ساده و چند لحظه‌ای که منتظر می‌مانید تا قهوه شما دم بکشید به مرور تبدیل یه شیرین‌ترین لحظات زندگی شما می‌شود؛ چرا که گاهی اوقات این انتظار و تنفس عطر تازه قهوه شما را به خلسه‌ای می‌برد که هرگز نمی‌خواهید از آن خارج شوید.

 

منبع : wikipedia

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *