دسته‌بندی نشده

بیشترین کافئین در کدام نوع قهوه وجود دارد

what coffee has the most caffeine

بیشترین کافئین در قهوه وابسته عوامل متفاوتی است که شما می‌توانید آن را کنترل کنید. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که تنها چند ساعت بعد از نوشیدن قهوه احساس می‌کنید که به یک قهوه دیگر نیاز دارید و همانطور که در حال درست کردن قهوه جدید هستید با خود فکر می‌کنید شاید باید قهوه دیگری را امتحان می‌کردید. شاید یک اسپرسو برای شما بهتر باشد یا شاید هم باید در انتخاب قهوه لایت یا دارک خود تجدید نظر کنید و از خود خواهید پرسید اساسا بیشترین کافئین در کدام نوع قهوه وجود دارد.

بیشترین کافئین در کدام نوع قهوه وجود دارد

قهوه به‌عنوان بزرگ‌ترین منبع غذایی حاوی کافئین شناخته می‌شود. به‌طور معمول انتظار می‌رود که با نوشیدن هر فنجان قهوه ۹۵ میلی‌گرم کافئین را دریافت کنید. با این وجود مقدار کافئین بین انواع نوشیدنی قهوه از صفر تا ۵۰۰ میلی‌گرم متفاوت است. برای تشخیص این تفاوت و تشخیص اینکه بیشترین کافئین در کدام نوع قهوه وجود دارد باید عوامل موثر بر کافئین قهوه را بشناسیم.

عوامل مؤثر بر کافئین قهوه

اینکه بخواهیم بگوییم چه عواملی بر محتوی کافئین قهوه موثر هستند نیاز به بحث مفصل‌تری دارد ولی از برجسته‌ترین فاکتورها موثر بر دریافت بیشترین کافئین از قهوه می‌توان موارد زیر را نام برد.

 1. انواع دانه قهوه
 2. درجه برشته‌کاری
 3. انواع روش تهیه قهوه
 4. سایز سرو قهوه

با بررسی این عوامل بهتر می‌توانیم بگویم که بیشترین کافئین در کدام نوع قهوه وجود دارد.

انواع دانه قهوه

انواع دانه قهوه گستره وسیعی از دانه‌های قهوه در جای‌جای کمربند قهوه کشت می‌شوند که حاوی مقادیر متفاوتی از کافئین هستند. با این وجود دو گونه برجسته گیاه قهوه وجود دارد که در طول تاریخ ثابت کردن راه رسیدن به فنجان قهوه شما را خوب بلد هستند. قهوه عربیکا و قهوه روبوستا با کیفیت‌ترین انواع قهوه نیز به‌شمار می‌روند و شناخت تفاوت بین قهوه عربیکا و قهوه روبوستا به حرفه‌‌ای بودن شما در دنیای قهوه و تشخیص قهوه با بیشترین کافئین بسیار کمک می‌کند.

درجه برشته‌کاری

برای شناخت بهتر درجه برشته‌کاری قهوه باید با انواع رست قهوه‌‌ها یا انواع برشته‌کاری قهوه آشنا شوید. به‌طور‌ کلی قهوه لایت حاوی بیشترین کافئین در قهوه‌‌ها نسبت به قهوه‌های دارک هستند هرچند قهوه دارک یا تیره طعم عمیق‌تری از قهوه را ارائه می‌دهد. در برشته‌کاری دما و زمان بسیار مهم هستند و گام‌های درجه برشته‌کاری را تعیین می‌کنند.

انواع روش تهیه قهوه

شناخت انواع روش‌ تهیه قهوه باعث می‌شود با تغییراتی که در مقدار کافئین فنجان قهوه شما رخ می‌دهد بیشتر آشنا شوید و متوجه شوید که بیشترین کافئین در کدام نوع قهوه وجود دارد. پس باید بین قهوه دم کرده، قهوه فوری، اسپرسو و البته قهوه کم کافئین تفاوت قائل شوید.
انواع روش تهیه قهوه به ترتیب افزایش دریافتی بیشترین کافئین موجود در آنها را می‌توان به صورت زیر معرفی کرد.

 1. قهوه فوری با کافئین زدایی
 2. قهوه دمی با کافئین زدایی
 3. قهوه دمی
 4. قهوه دم سرد
 5. قهوه نیتروژنی
 6. اسپرسو
 7. قهوه با کافئین بالا مانند قهوه آرزوی مرگ و قهوه بیوهازارد

سایز سرو قهوه

سایز سرو قهوه در حقیقت همان اندازه فنجان یا لیوان است که قهوه‌ در آن برای شما سرو می‌شود. علاوه بر اینکه انتخاب بهترین فنجان برای قهوه باعث می‌شود که طعم و مزه بهتری را تجربه کنید مسلما سایز سرو قهوه و البته تعداد آن در دریافت بیشترین کافئین موجود در قهوه بسیار مؤثر است.

میزان کافئین در یک فنجان قهوه

مؤثرترین فاکتور تعیین میزان دریافتی بیشترین کافئین در یک فنجان قهوه روش تهیه قهو‌ه‌ای است که منتهی به فنجان شما می‌شود. شیوه عصاره گیری باعث می‌شود که میزان کافئین موجود در یک فنجان قهوه مقادیری متفاوت باشد و راهی سریع است برای رسیدن به پرسش بیشترین کافئین در کدام نوع قهوه وجود دارد.

قهوه دمی

قهوه دم کرده یکی از رایج‌ترین شیوه‌های تهیه قهوه در اکثر نقاط دنیا از جمله اروپا و آمریکا است و در کشف بیشترین کافئین در کدام نوع قهوه باید با آن آشنا شوید. قهوه دم کرده که به‌عنوان قهوه معمولی نیز شناخته می‌شود با ریزش آب گرم روی دانه‌های آسیاب شده قهوه که معمولاً در یک فیلتر قرار دارند تهیه می‌شود. هر فنجان قهوه دم کرده اگر معادل ۸ اونس باشد حاوی حدود ۷۰ تا ۱۴۰ میلی‌گرم یا به‌طور میانگین ۹۵ میلی‌گرم کافئین است. قهوه ترک و قهوه فرانسه دو نوع از قهوه های دمی می باشند

اسپرسو

قهوه اسپرسو یک روش دیگر تهیه برای دریافت بیشترین کافئین در قهوه است که با تزریق با آب با فشاری در حدود ۹ بار در میان دانه‌های قهوه تهیه می‌شود. هرچند اسپرسو در مقایسه یا قهوه معمولی کافئین بیشتری در خود دارد؛ ولی از آنجا که فنجان‌های اسپرسو کوچک‌تر هستند پس در هر وعده اسپرسو کافئین کمتری دریافت می‌کند.
به‌طورکلی هر شات از اسپرسو در حدود ۳۰ تا ۵۰ میلی لیتر یا ۱ تا ۱/۷۵ اونس است که در حدود ۶۳ میلی گرم کافئین در خود دارد. بنابراین می‌توان گفت یک دابل شات اسپرسو حاوی ۱۲۵ میلی‌گرم کافئین است. البته این مقادیر یک چشم انداز کلی به شما می‌د‌هد تا دریابید بیشترین کافئین در کدام نوع قهوه اسپرسو قرار دارد.

قهوه بر پایه اسپرسو

بسیاری از محتوای منوی کافی‌شاپ‌ها که از نوشیدنی‌ها محبوب نیز به‌شمار می‌روند از ترکیب شات‌های اسپرسو با مقادیر متفاوت شیر است. کاپوچینو، ماکیاتو، آمریکانو و البته کافه لاته همگی بر پایه قهوه اسپرسو تهیه می‌شوند و برای بررسی اینکه بیشترین کافئین در کدام نوع قهوه اسپرسو وجود دارد باید به غلظت آنها توجه کنید.

سینگل اسپرسو

همان‌طور‌که می‌دانید با افزودن شیر مقدار کافئین قهوه تغییر پیدا نمی‌کند؛ چرا که شیر حاوی مقدار اضافه کافئین نیست. اگر بخواهیم نگاه کمی دقیق‌تر به اسپرسو داشته باشیم باید بدانیم به‌طور معمول یک شات ۳۰ میلی‌لیتر یا معادل یک اونس اسپرسو است که ترکیب این مقدار آب با حدود ۷ گرم قهوه محصولی به نام سینگل اسپرسو ‌می‌شود.

قهوه ریسترتو

قهوه ریسترتو را با حدود ۱۵ میلی لیتر آب تهیه می‌شود که در آن رایحه بیشتر ولی کافئین کمتری مدنظر است.

قهوه لانگو

لانگو یک اسپرسو دیگر است که به‌طور معمول برابر ۴۵ میلی‌لیتر یا ۱/۵ شات در نظر گرفته می‌شود و هدف از این نسبت تهیه یک قهوه با کافئین بیشتر است که باعث می‌شود عطر کمتری را با لانگو احساس کنید.

دبل شات

همچنین به‌طور معمول دبل شات نیز برابر ۶۰ میلی‌لیتر یا ۲ شات در نظر گرفته می‌شود. بنابراین می‌توانیم بگوییم یک سینگل اسپرسو به‌طور میانگین حاوی ۶۳ میلی‌گرم کافئین است درحالی‌که از یک دبل اسپرسو می‌توان حدود ۱۲۵ میلی‌گرم کافئین دریافت کرد و تشخیص اینکه بیشترین کافئین در کدام نوع قهوه وجود دارد آسانتر می‌شود.

قهوه فوری

قهوه فوری از قهوه دم کشیده با کمک تکنیک خشک‌کردن انجمادی یا خشک‌کن افشانکی ساخته می‌شود، به‌ همین‌ جهت برای استفاده کافی است یک یا دو قاشق چای‌خوری قهوه را در آب داغ حل کنید و دیگری نیاز به طی مرحله دم کردن قهوه نیست. قهوه فوری به‌طور معمول محتوی کافئین کمتری در قیاس با قهوه معمولی است و شما از هر فنجان می‌توانید تقریباً ۳۰ تا ۹۰ میلی‌گرم کافئین دریافت کنید.

قهوه بدون کافئین

قهوه بدون کافئین شاید نامی فریبنده به‌نظر برسد لیکن در حقیقت یک قهوه بدون کافئین است. البته مقادیر مختلف و ناچیز کافئین در حدود صفر تا ۷ میلی‌گرم در هر فنجان قهوه بدون کافئین یافت می‌شود. در اینجا مقدار کافئین وابسته شیوه و روش کافئین‌زدایی در قهوه بدون کافئین است. قهوه کم کافئین یک انتخاب مناسب برای تجربه طعم قهوه در صبح است تا علاوه بر اینکه با شناختی که از بهترین زمان نوشیدن قهوه به دست آوردید هماهنگ باشد و البته اینجا دیگر قصد شما دریافت بیشترین کافئین موجود در قهوه نیست.

بعضی دوست دارند که در آخرین جرعه از فنجان قهوه طعم عمیق‌تری از قهوه به علاوه کافئین را تجربه کنند. آنها شیفته دانستن این مطلب هستند که بیشترین کافئین در کدام نوع قهوه وجود دارد دارد و مستقیما جواب سوال خود از بازار خریداری کنند. این زمانی است که باید با قوی‌ترین مارک‌های قهوه‌ دنیا آشنا شوید تا به شما نشان دهند که افق‌ قدرت قهوه تا چه حد می‌تواند سحرانگیز و البته طوفانی باشد.

 

منابع : livestrong , homegrounds

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *