قهوه, مقاله

گران ترین قهوه های جهان و حقایقی شگفت‌انگیز از نبوغ قهوه سازان

top most expensive coffee

گران ترین قهوه های جهان حقایق جالب و شگفت‌انگیز را برای شما برملا خواهد کرد؛ چرا متوجه می شوید برای تهیه یک فنجان قهوه چه بسیار مغزهایی که فسفر می‌سوزانند. قهوه یک بازار نوشیدنی بسیار بزرگ و پر جذبه است و انتظار می‌رود که در سال۲۰۲۰ به ارزش ۳۶ میلیارد دلار دست پیدا کند. دلایل بسیاری را می‌توان بر شمرد که حاکی از محبوبیت روزافزون قهوه در سرتاسر جهان است. قهوه برای رسیدن به این جایگاه به سختی و البته به‌صورت قدرت‌مندانه از فشار ادیان برای حذف خود را نجات پیدا کرده، سیاسون را نیز به تسلیم واداشته تا در قلب همه مردم جهان به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین نوشیدنی‌ها جهان جای گیرد. در ادامه با شکلافی همراه باشید تا با گران ترین قهوه های جهان آشنا شوید

گران ترین قهوه های جهان

قهوه حاوی کافئین است و به‌عنوان یک نوشیدنی انرژی‌زا شمرده می‌شود. حتی عطر قهوه نیز روی مغز شما تاثیر مثبتی دارد و باعث احساس سرزندگی و آرامش مطبوعی می‌شود. وجود قهوه باعث شده مکان‌هایی همچون قهوه‌خانه‌ها و کافی‌شاپ‌ها شکل گیرد که مراکزی برای تحکیم دوستی‌ها و حتی انجام مراودات شغلی و بسیاری از فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی دیگر است. این سنتی است که نه تنها در قرن حاضر و در اروپا؛ بلکه از قرن‌ها پیش از درون خاورمیانه شکل گرفته است.
امروزه تهیه قهوه تحت نظارت شرکت‌‌های بزرگ زنجیره‌ای و با اجرای برنامه‌های بسیار هوشمندانه انجام می‌شود. برنامه‌هایی که ریشه در بازخورد رضایتمندی مشتریان دارد و بارها روند تولید قهوه را مورد بازبینی و اصلاح قرار می‌دهد تا هیچ تقاضایی را بی‌جواب نگذارد. این شکوفایی مکرر روند تولید قهوه به عامل تولید قهوه‌هایی با طعم‌های شگفت‌انگیز تبدیل شده که در جهان به گران‌ترین قهوه معروف هستند. قهوه‌هایی که ارزش بالای آنها به علت تلاش علمی بی‌وقفه هزاران نفر در سراسر دنیا است که به فنجانی مملو از قهوه خوش عطر طعم عشق می‌ورزند حتی اگر در میان گران‌ترین قهوه‌های جهان جای داشته باشد.

قهوه کونا (Hawaiian Kona)

قهوه کونا یا قهوه كونا هاوایی طعم فوق‌العاده و بی نظیری دارد. علت اینکه این قهوه چنین پرطرفدار است و در فهرست گران‌ترین قهوه‌های جهان قرار می‌گیرد این است که از انواع نادر دانه‌های قهوه تهیه شده است. تقاضای بالا و قیمت این قهوه باعث شده تا بیشتر فروشندگان به فروش ترکیبی این قهوه روی بیاورند و بنابراین یک فنجان قهوه سفارشی شما از ۱۰ درصد قهوه کونا و ۹۰ درصد قهوهٔ ارزان‌تر تهیه شده است. البته شما می‌توانید با پرداخت ۳۴ دلار یک پوند از قهوه کونا را خریداری کنید تا از لذت تجربه یک فنجان قهوه کونا خالص شادمان شوید.

قهوه لوس پلین (Los Planes)

قهوه لوس پلین یک قهوه محلی از مزارع سرخیو تیکاس است که در السالوادور کشت می‌شود. قهوه لوس پلین تحت نظارت مستمر و بهبود روند کشت است و به تدریج از سال ۲۰۰۶ توانسته جایگاه شایسته‌ای در بین چند قهوه برتر جهان برای خود مهیا کند. طعم و عطر قهوه لوس پلین اینقدر جذاب است که خریداران زیادی برای هر پوند آن مبلغ ۴۰ دلار هزینه می‌کنند و در جمع گران‌ترین قهوه‌های جهان جایی برای خود دست‌وپا کند.

قهوه فازندا سانتا (Fazenda Santa)

قهوه فازندا سانتا که از صد سال پیش در نزدیکی دامنه کو‌هستان مانتیکورا برزیل کشت می شود، قهوه محبوبی در نزد بسیاری از مردم جهان است. طعم منحصر‌به‌فرد شیرین و تا حدودی میوه‌ای قهوه فازندا سانتا تنها با نوشیدن یک فنجان از این قهوه قابل وصف است. خوب است بدانید که هر پوند قهوه فازندا سانتا ۵۰ دلار آب می‌خورد.

قهوه بلو مانتین جامائیکا (Jamaican Blue Mountain)

قهوه بلو مانتین جامائیکا یا قهوه کوهستان آبی همانطور که از نامش پیداست در بلندی‌هایی با ارتفاع حدود ۱۵۰۰ متری کشت می‌شود. این ارتفاعات که بارندگی‌های فراوانی را در طول سال تجربه می‌کنند محصول با کیفیت از قهوه را عرضه می‌کند که به اقصی نقاط دنیا صادر می‌شود. قهوه بلو مانتین جامائیکا محبوب ژاپنی‌ها است و آنها بزرگ‌ترین وارد کننده آن به شمار می‌روند. مسلما طعم ملایم و بدون تلخی قهوه کوهستان آبی علت این امر باشد که سیل مشتاقان آن قهوه حاضرند برای هر پوند آن بیش از ۵۰ دلار هزینه کنند و برای ما نیز حجتی باشد تا آن را در میان گران‌ترین قهوه‌های جهان معرفی کنیم.

قهوه سنت هلن (Saint Helena)

نام قهوه سنت هلن با نام جزیره‌ای گره خورده که زمانی پذیرای ناپلئون بناپارت تبعیدی بود. او که شیفته طعم قهوه سنت هلن بود آن را به همه توصیه می‌کرد تا جایی‌که حتی پس از مرگ ناپلئون چند صباحی این قهوه جذاب در پاریس نیز دلبری‌‌ها می‌کرد وفروش بسیار خوبی داشت. سنت هلن هنوز به صادرات قهوه و البته ماهی معروف است و با اینکه محصولات آن راه زیادی تا مصرف‌کنندگان طی می‌کنند و گران‌تر از حد معمول فروخته می‌شود ولی هنوز هم بسیاری از افراد حاضرند برای تجربه طعم مطبوع با نت‌های میوه‌ای قهوه سنت هلن به ازای هر پوند، مبلغ ۷۹ دلار هزینه کنند.

قهوه کوپی لواک (Kopi Luwak)

قهوه کوپی لواک از آن قهو‌ه‌های شگفت انگیزی و البته مهم در فهرست گران‌ترین قهوه‌های جهان است که با مشارکت انسان و حیوان تولید می‌شود. کلمه لواک اشاره به یک زباد دارد که ساکن نخل‌های آسیایی در جنوب شرقی آسیا است. این زباد با خوردن گیلاس‌های قهوه و بعد دفع این‌ دانه‌ها بخش آغازین از روند فرآوری قهوه کوپی لواک را برعهده گرفته است. این بلع و دفع همراه با تاثیر آنزیم هایی است که طعمی منحصر به فرد به قهوه کوپی لواک می‌بخشند. برای هر پوند این قهوه بی‌نظیر باید مبلغ ۱۶۰ دلار بپردازید.

قهوه هاسیندا لا اسمرالدا (Hacienda La Esmeralda)

قهوه هاسیندا لا اسمرالدا از معروف‌ترین برندهای قهوه در جهان است که در آمریکای میانی کشت می‌شود. درختان این قهوه شگفتی ساز در دامنه‌های آتشفشان بارو در کشور پاناما و در سایه درختان گواوا یا زیتون محلی یافت می‌شود. قهوه هاسیندا لا اسمرالدا از انواع نادر قهوه و از گران‌ترین قهوه‌های جهان است که با طعم فوق‌العاده و تکرار نشدنی خود از هر کورس رقابت رسمی جهانی با دیگر قهوه‌ها برنده بیرون آمده‌ است. برای خرید هر پوند قهوه هاسیندا لا اسمرالدا باید بیش از ۳۵۰ دلار هزینه کنید.

قهوه فینسا ال اینجرتو (Finca El Injerto)

قهوه فینسا ال اینجرتو یک قهوه معرکه دیگر از جمع گران‌ترین قهوه‌های جهان است که از دانه‌های کوچک بسیار باکیفیت و نادر قهوه تهیه می‌شود. برای رسیدن به طعم و عطر کامل قهوه فینسا ال اینجرتو یک شیوه شستشو خاص انجام می‌شود و بعد دوباره فرآیند جداسازی دانه‌های با کیفیت انجام‌ می‌گیرد. با وجود تعیین قیمت ۵۰۰ دلاری برای هر پوند قهوه فینسا ال اینجرتو از تعداد علاقمندان به آن هیچ‌وجه کاسته شده است.

قهوه عاج سیاه (Black Ivory)

قهوه کمپانی عاج سیاه در تایلند نیز با کمک فیل‌ها تهیه می‌شود. فیل‌ها با قهوه عربیکا تغذیه می‌شوند و سپس دانه‌ها در روند هضم و در ترکیب پروتئین دانه‌های قهوه با اسید معده فیل‌ها فرآوری می‌شوند و بعد از جمع‌آوری به بخش برشته‌کاری فرستاده می‌شوند. قهوه عاج سیاه بسیار نادر و از گران‌ترین قهوه‌های جهان است و تقاضای زیاد برای آن باعث شده بر قیمتش نیز افزوده شود. خوردن یک فنجان از قهوه عاج سیاه تجربه‌ای گران‌بها است که با وجود تقاضای زیاد کمتر کسی موفق به تجربه‌ آن می‌شود. برای خرید هر پوند قهوه عاج سیاه باید بیش از ۵۰۰ دلار بپردازید که باعث می‌شود آن را گران‌ترین قهوه‌های جهان تا امروز بدانیم.

 

منبع : financesonline

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *