قهوه, مقاله

قهوه یا چای کدام بهتر است، جوابی برای همیشه

tea vs coffee

هرگاه نام محبوب‌ترین نوشیدنی‌های غیرالکلی جهان آورده می‌شود دو نام برجسته قهوه و چای از همه آشناتر هستند. در همین حال پرسشی قدیم مطرح می‌شود که در حقیقت میان قهوه یا چای کدام بهتر است. پیدا کردن جواب پرسش قهوه یا چای کدام بهتر است کمی به درازا کشیده شده؛ ولی در کل می‌توان گفت با وجود اختلافی که بین قهوه و چای است این دو مزایای سلامتی مشابهی نیز دارند. در میان چای‌ها، چای‌سیاه بیشترین تقاضا را دارد که در حدود ۷۸ درصد از کل تولید جهانی چای در جهان است. درمیان قهوه‌ها نیز قهوه دارک از محبوب‌ترین قهوه‌ها به‌شمار می‌رود. برای گرفتن تصمیم انتخاب بین قهوه یا چای شاخص‌های مشخصی است که می‌تواند به شما کمک کند تا از این دوراهی بگذرید و با آسودگی از حضور در سرزمین عطر و طعم شگفت‌انگیز قهوه لذت ببرید. برای یافتن پاسخ خود در ادامه با شکلافی همراه باشید

قهوه یا چای ، کافئین کدام بهتر است

کافئین معروف‌ترین ماده محرک در جهان است که بسیاری از پژوهشگران آن را مورد مطالعه قرار داده و می‌دهند. به قولی در هر نوشیدنی از قبیل قهوه یا چای که مقداری کافئین در آن مشاهده شده است می‌توان به‌عنوان یک ماده غذایی مفید و موثر بر سلامتی انسان نام برد. اگرچه پژوهشگران در وهله‌ نخست به‌منظور تحقیق فواید قهوه و تحلیل مقدار کافئین آن به این مطالعات روی آوردند؛ ولی هر دو نوشیدنی با توجه به اینکه مقدار متفاوتی از کافئین را در خود دارند مزایای سلامتی خاص خود را به شما هدیه خواهند کرد.
مقدار کافئین نوشیدنی قهوه یا چای وابسته به اندازه و مدت زمان دم کردن یا شیوه تهیه آنها می‌تواند متفاوت باشد. قهوه به‌راحتی می‌تواند دو برابر مقدار کافئین یک وعده چای را در خود داشته باشد.

اثرات کافئین موجود در قهوه و چای

مقدار کافئین مجازی که یک انسان می‌تواند استفاده کند ۴۰۰ میلی‌گرم در روز است. به‌طور معمول در یک فنجان قهوه (۲۴۰ میلی‌لیتری) شما می‌توانید ۹۵ میلی‌گرم کافئین را تجربه کنید درصورتی‌که در یک وعده فنجان چای سیاه تنها ۴۷ میلی‌گرم کافئین نصیب شما ‌خواهد شد. مصرف کافئین می‌تواند به کاهش خطر ابتلا به برخی از بیماری‌های مزمن کمک کند و در تقویت روحیه و هوشیاری شما و حتی واکنش‌های ورزشی و حرکتی شما تاثیر مثبتی داشته باشد.
کافئین در قهوه یا چای یک محرک قوی برای سیستم عصبی مرکزی در نظر گرفته می‌شود و مربیان و ورزشکاران از این ویژگی برای تقویت عملکرد ورزشی استفاده شایان توجهی می‌کنند. یک مطالعه روی ۴۰ پژوهش ثابت کرده که مصرف کافئین در بهبود نتایج ورزش استقامتی در مقایسه با مصرف دارونما ۱۲ درصد مؤثرتر بوده است. پژوهش‌های تاثیر کافئین بر هوشیاری نیز بیان ‌می‌کند که عملکرد ذهنی در انجام کارهای ساده و پیچیده با مصرف نوشیدنی کافئین‌دار بهبود پیدا می‌کند. با بررسی یک مطالعه دیگر روی زمان واکنش، حافظه و نحوه پردازش اطلاعات ۴۸ نفر که به مصرف نوشیدنی حاوی کافئین به مقدار ۷۵ یا ۱۵۰ میلی‌گرم پرداخته بودند و در مقایسه با گروه کنترل، اثرات مثبت مصرف کافئین بر بهبود سرعت عمل و واکنش بهتر افراد اثبات شد.
پژوهشگران به دیگر اثرات مثبت مصرف کافئین نیز توجه دارند و یکی از این اثرات بهبود حساسیت به انسولین است که خبر‌های خوبی برای کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را در پی دارد. نوشیدن منظم قهوه در مطالعه‌ای که روی بیش از ۱۹۰ هزار نفر انجام گرفت به خوبی نتایج این یافته را تأیید می‌کرد. همچنین مصرف مقدار متوسط کافئین به‌عنوان یک محافظ در برابر سندرم متابولیک و مشکلات بیماری کبد چرب غیر الکلی، زوال عقل و بیماری آلزایمر نیز تایید شده است. کافئین محرک قدرتمندی است که نمی‌توان آن را نادیده گرفت و بهتر است بدانید که قهوه حتی در قیاس با چای سیاه حاوی کافئین بیشتری است. اگر نیاز به اطلاعات بیشتری درباره ی کافئین دارید می توانید به مطلب کافئین چیست مراجعه کنید

آنتی اکسیدان قهوه یا چای کدام بهتر است

در دورانی زندگی می‌کنیم که ابتلا به بیمار‌های مهلک و مزمن در آن رایج شده است. همه ما نیاز به نوعی محافظت داریم تا هر چه بیشتر از عواملی که باعث این بیماری‌ها می‌شوند دور بمانیم. این عوامل که در دنیای پزشکی به رادیکال‌های آزاد معروف و بسیار خطرناک معرفی می‌شوند به‌راحتی در مقابل آنتی‌اکسیدان‌ها سر تعظیم فرود می‌آورند. خبر خوب این است که فرقی نمی‌کند قهوه یا چای را انتخاب می‌کنید هر دو حاوی آنتی‌اکسیدان و البته پلی‌فنل‌ها هستند و خبر خوب‌تر این است که گرو‌ه‌های بسیاری از پلی‌فنل‌ها در چای و قهوه وجود دارند.
تی‌فلاوین، کتیچین‎ و تئاروبیگین در نوشیدنی چای شما پیدا می‌شوند و در قهوه فلاونوئیدها و کلروژنیک اسید یافت می‌شود. مطالعات اخیر نشان داده که تی‌فلاوین‌ها و تئاروبیگین‌ها عوامل موثری در جلوگیری از رشد سلو‌ل‌های سرطانی ریه و روده بزرگ هستند و می‌توانند آن‌ها را از بین ببرند. بعلاوه پژوهش‌گران به ایجاد اثرات مشابه در سلول‌های سرطان خون نیز اشاره می‌کنند. از سمتی دیگر، مطالعات آزمایشگاهی درباره تاثیرات کلروژنیک اسید موجود در قهوه نشان داده که قهوه می‌تواند به‌عنوان یک مهار کننده قدرتمند در برابر رشد سلول‌های سرطانی عمل کند و محافظ خوبی برای معده و کبد در برابر سرطان است.
پژوهش‌هایی که به مطالعه بلندمدت درباره مصرف قهوه یا چای پرداختند شواهد بیشتر و جالب‌تری را نیز ارائه می‌دهد. این شواهد می‌گوید که مصرف قهوه یا چای می‌تواند محافظ خوبی در برابر سرطان‌های دیگر همچون سرطان روده بزرگ، مثانه و سرطان سینه نیز باشد. در گذشته نیز اعلام شده بود که پلی‌فنل‌ها نیز با کاهش بیماری‌های قلبی ارتباط دارند. پلی‌فنل‌ها با تاثیراتی که روی مکانیسم‌های محافظ عروقی دارند به سلامت و بهبود عملکرد قلب کمک می‌کنند. پلی‌فنل‌ها با بهره‌گیری از سه خاصیت گشادکنند‌گی عروق، مهار رگ‌زایی و جلوگیری از تصلب شرایین عمر شما را طولانی‌تر می‌کنند.
همچنین یک مطالعه ۱۰ ساله که روی بیش از ۷۰ هزار نفر انجام گرفته بود نشان داد که نوشیدن ۴ فنجان قهوه در روز به کاهش خطر ۲۱ درصدی سکته مغزی در مقایسه با افرادی که قهوه مصرف نمی‌کنند، منجر می‌شود. مطالعه دیگری نیز بیان کرد که این مقدار در زنان با مصرف ۵ فنجان یا بیشتر قهوه در روز به ۲۳ درصد افزایش پیدا می‌کند.

افزایش سطح انرژی

مصرف قهوه یا چای هر دو می‌تواند به افزایش سطح انرژی شما منجر شوند هرچند هر کدام از این نوشیدنی‌ها به شیوه خود عمل می‌کنند.

افزایش سطح انرژی با نوشیدن قهوه

در مصرف قهوه به دلیل وجود کافئین، سطح انرژی شما افزایش پیدا می‌کند. علت این افزایش سطح انرژی افزایش سطح دوپامین و بستن گیرنده آدنوزین توسط کافئین مطرح شده است. دوپامین به‌عنوان یک پیام‌رسان شیمیایی است که با مصرف قهوه به افزایش ضربان قلب شما کمک می‌کند و حتی به‌عنوان یک پاداش در سیستم عصبی به‌شمار می‌رود که درنهایت باعث تشدید علاقه شما به مصرف قهوه خواهد شد. گیرنده آدنوزین نیز وظیفه خواب‌آلودگی را بر عهده دارد. با مصرف ‌کافئین و مسدود شدن گیرنده آدنوزین احساس خستگی در شما کاهش پیدا می‌کند. ویژگی این اتفاق این است که با مصرف قهوه این فرآیند به سرعت در شما رخ می‌دهد. بدن شما تنها بعد از ۴۵ دقیقه نوشیدن قهوه ۹۹ درصد کافئین را جلب می‌کند؛ ولی حتی بعد از ۱۵ دقیقه بعد از نوشیدن قهوه غلظت آن در خون شما به بالاترین حد ‌می‌رسد. به‌ همین جهت است که قهوه همیشه به‌عنوان یک گزینه سریع و قوی و بهتر برای تقویت انرژی در مقایسه با چای پیشنهاد می‌شود.

افزایش سطح انرژی با نوشیدن چای

مقدار کافئین در چای از قهوه کم‌تر است لیکن وجود آمینو اسیدی به نام تیانین در چای عامل مهمی برای تحریک مغز به‌شمار می‌رود. تیانین شیوه دیگری برای آرامبخشی را پیش می‌گیرد و آن تشدید امواج آلفا در مغز شما است. پژوهش‌ها نشان می‌دهند که مصرف تیانین با کافئین می‌تواند به افزایش تمرکز، وضوح و توجه شما در کار و زندگی روزمره منجر شود.

کاهش وزن

از مزایای دیگر مصرف کافئین به ويژه غلظت بالای آن که‌ در قهوه موجود است، کاهش وزن است. کافئین می‌تواند با کمک ۱۳ درصدی و حفظ این ویژگی به مدت ۳ ساعت باعث شود که شما ۷۹ تا ۱۵۰ کالری بیشتر بسوزانید. پژوهشگران اعلام کردند که قهوه احتمالا به‌دلیل وجود کلروژنیک اسید می‌تواند با مهار تولید سلو‌ل‌های چربی که همراه با خاصیت چربی‌سوزی است شما را در کاهش وزن بیشتر کمک کند.

چای یا قهوه کدام بهتر است

هرچند مصرف قهوه با عوارضی مانند افزایش ضربان قلب، نارسایی قلبی و افزایش فشار خون همراه است، اما پژوهش‌ها ثابت کرده که مصرف معتدل قهوه کاملاً بی‌خطر است. حتی پژوهشگران مدعی تاثیر قهوه بر جلوگیری از بیماری پارکینسون و مشکلات کبدی هستند و برای چای نیز فوایدی مانند جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه و آرتروز را قائل شدند. از آنجا که قهوه کافئین بیشتری در مقایسه با چای دارد مناسب کسانی است به‌دنبال تجدید سریع انرژی هستند هرچند ممکن است باعث اختلال در خواب و ایجاد احساس تشویش نیز در بعضی از افراد شود. پس اگر نسبت به کافئین حساس هستید نوشیدن چای انتخاب بهتری برای شما است در غیر این‌صورت در نوشیدن قهوه شک نکنید. شما می توانید با مطالعه مطلب بهترین زمان برای نوشیدن قهوه، از بروز مشکلاتی مانند اختلال در خواب و به هم خوردن ساعت بدن خود جلوگیری کنید

بررسی‌ها نشان می‌دهد که مزایای مصرف قهوه یا چای چندان با هم تفاوتی نمی‌کند و این شما هستید که انتخاب می‌کنید با کافئین موجود در قهوه به خواسته‌های خود برسید یا با مصرف تیانین موجود در چای. در عین حال باید به خاطر داشته باشید که مصرف قهوه یا چای تا زمانی که اعتدال را رعایت می‌کنید سالم و بی خطر فرض می‌شود.

 

منابع : healthline , webmd

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *