آموزش, قهوه, مقاله

موکا (mocha) یا موکاچینو (mocaccino) چیست؟ طرز تهیه کافه موکا (caffè mocha) + ویدیو

mocha mocaccino

موکا (mocha) یا موکاچینو (mocaccino) یکی دیگر از انواع قهوه است که ممکن است در منوی کافه ها آن را دیده باشید. اگر در کافه های سطح شهرتان دوری بزنید متوجه تنوع بسیار بالای انواع قهوه خواهید شد به طوری که در برخی منو ها چند ده نوع قهوه مختلف با نام های متفاوت وجود دارد. اگر برایتان جای سوال است که این همه قهوه از کجا آمده و چه تفاوت هایی با هم دارند توصیه میکنم حتما مطلب انواع قهوه و روش های دم کردن قهوه را مطالعه کنید. اما جواب مختصر و کوتاه آن این می شود که تفاوت در شیوه ی دم کردن قهوه و موادی است که به قهوه اضافه می شود و می توان گفت هیچگونه تفاوتی در نوع دانه های قهوه وجود ندارد. بلکه تمام انواع قهوه از دو نوع دانه ی قهوه به نام قهوه عربیکا و قهوه روبوستا تهیه می شوند. اما در این مطلب با شکلافی همراه باشید تا با قهوه موکا یا موکاچینو بیشتر آشنا شوید و طرز تهیه آن را فراگیرید.

موکا (mocha) یا موکاچینو (mocaccino)

اگر از طرفداران قهوه و شکلات هستید با قاطعیت می توان گفت قهوه موکا یکی از بهترین انتخاب ها برای شما خواهد بود. اصلی ترین ترکیبات این قهوه که آن را با نام موکاچینو هم می شناسند قهوه و پودر شکلات است. موکا برای اولین بار در آمریکا سرو شد و به مرور به منوی کافه های سراسر دنیا راه پیدا کرد. در موکا، علاوه بر قهوه، مواد مختلفی مانند پودر کاکائو، پودر شکلات، شیر و خامه نیز استفاده می شود که در ادامه می توانید طرز تهیه آن را مطالعه کنید.

تفاوت نوشیدنی قهوه موکا با دانه های قهوه موکا

یکی از اشتباهاتی که ممکن است پیش بیاید و باعث سر در گمی شود، تفاوت دانه های قهوه موکا است با نوشیدنی قهوه موکا می باشد. برای رفع این ابهام باید بدانید که نوعی دانه های قهوه وجود دارد که در بازار خرید و فروش می شود و آن را با نام قهوه موکا می شناسند. در واقع این دانه های قهوه که از نوع عربیکا هستند در کشور یمن و در شهری به نام موکا کشت می شوند و به همین دلیل آن را با نام دانه های قهوه موکا می شناسند.
در تهیه نوشیدنی قهوه موکا هیچ الزامی وجود ندارد که از دانه های قهوه موکا استفاده شود و مانند سایر نوشیدنی های قهوه می توان از همه انواع دانه های قهوه استفاده کرد.
البته شاید این دو موکا که گفته شد زیاد هم بی ارتباط به هم نباشند. زیرا یکی از مشخصه های دانه های قهوه موکا، ته مزه شکلاتی آن می باشد و شاید به همین دلیل نام این نوشیدنی را هم موکا گذاشته اند.

طرز تهیه کافه موکا ( Caffè Mocha )

تهیه کافه موکا شاید از شما زمان زیادی بگیرد، برای تهیه آن ممکن است حدود 15 دقیقه زمان نیاز داشته باشید اما اگر دوستدار قهوه و شکلات هستید قطعا ارزشش را خواهد داشت. قبل از شروع مواد و وسایل لازم برای تهیه آن را آماده کنید. مواد لازم شامل قهوه، پودر شکلات، پودر کاکائو، شیر و خامه می شود. طرز تهیه موکا را می توان به 4 مرحله تقسیم کرد که در ادامه توضیح داده خواهد شد.

مرحله اول : تهیه شربت شکلات

در ابتدا 15 گرم پودر کاکائو به همراه 15 گرم پودر شکلات را در فنجان میریزیم. در فنجان مقداری آب جوش می ریزیم و پودر را با آب حل میکنیم تا زمانی که حالت کاراملی به خود بگیرد. حال شربت شکلات ما آماده است.
البته روش های مختلفی برای تهیه شربت شکلات وجود دارد که می توانید از مطلب طرز تهیه شربت شکلات، آن را مطالعه کنید.

مرحله دوم : تهیه قهوه

پس از تهیه شربت شکلات نوبت به قهوه می رسد که مقدار 30 میلی لیتر قهوه را به شربت شکلات اضافه می کنیم. در این مرحله توصیه می شود از یک شات اسپرسو استفاده کنید اما استفاده از قهوه دمی نیز در بین مردم رواج دارد و برخی ها از قهوه دمی برای تهیه موکا استفاده می کنند. اطلاعات کامل درباره این دو نوع قهوه و طرز تهیه آن را می توانید از مطالب قهوه اسپرسو و انواع قهوه دمی مطالعه نمایید.

مرحله سوم : اضافه کردن شیر بخار زده

پس از اضافه کردن قهوه به فنجان، نوبت به اضافه کردن شیر به آن می رسد که مقدار 100 میلی لیتر شیر بخار زده را به فنجان خود اضافه می کنیم.
همانطور که می دانید برای تهیه شیر بخار زده روش های متفاوتی وجود دارد که بهترین آن، استفاده از نازل بخار موجود در دستگاه اسپرسوساز می باشد. اما اگر نیاز به اطلاعات و جزئیات بیشتر دارید می توانید از مطلب طرز تهیه شیر بخار زده و فوم شیر آن را بدست آورید.

مرحله چهارم : اضافه کردن خامه

در آخرین مرحله مقداری خامه را به فنجان نوشیدنی خود اضافه می کنیم که می توانید از اسپری خامه یا خامه موجود در قنادی ها استفاده کنید.
در انتها می توانید با استفاده از مقداری سس شکلات که در مرحله اول تهیه شد، سطح خامه را نیز تزیین کنید.
قهوه موکا شما آماده است
امیدوارم از نوشیدن آن لذت ببرید

ویدیو طرز تهیه موکاچینو

در این ویدیو می توانید طرز تهیه کافه موکا را به طور کامل مشاهده کنید

 

منابع : wikipedia , wikihow

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *