قهوه, مقاله

کشورهای تولید کننده قهوه

coffee producing countries

کشورهای تولید کننده قهوه اگرچه در میان کمربند قهوه به تولید قهوه می‌پردازند ولی هر کدام قهوه ويژه خود را دارند. قهوه ناجی لحظات زندگی ما است. نوشیدنی گوارا که با عطر و طعم خاص خود خستگی را فراری می‌دهد و شادی را به ارمغان می‌آورد. تنها حدود ۱۳۰۰ سال است که قهوه به زندگی ما وارد شده؛ ولی گویی یکی از قدیمی‌ترین نوشیدنی‌ها جهان است چرا که گیاه همیشه سبز قهوه در بیش از ۷۰ کشور جهان رشد می‌کند. در ادامه با شکلافی همراه باشید تا با تعدادی از کشورهای تولید کننده قهوه آشنا شوید

کشورهای تولید کننده قهوه

در این چند سال اخیر قهوه با علاقه روزافزون در کشور ما هم روبرو بوده است و روزی نیست که درهای یک کافی‌شاپ جدید در خیابان‌های شهر با هجوم عطر مسحور کننده قهوه به روی شما باز نشود و برای لحظاتی شما را از مشکلات زندگی رها نکند؛ اما آیا بسیاری از ما می دانیم که چه می‌نوشیم؟ چند نوع دانه قهوه وجود دارد و چه خصوصیاتی دارد؟ اینجاست که باید با تولید کنندگان قهوه آشنا شویم تا راز طعم‌های سحرانگیز قهوه را کشف کنیم..

انواع اصلی دانه قهوه

بهتر است بدانید که سه نوع اصلی دانه قهوه وجود دارد. نام این دانه‌ها را به فور در بین طرفداران قهوه خواهید شنید قهوه عربیکا، قهوه روبوستا و قهوه لیبریکا انواع اصلی دانه قهوه هستند. همین دانه‌ها هستند که در روند برداشت و فرآوری تولید کنندگان قهوه انواع مختلف عطر و طعم را از خود آزاد می‌کنند.
در گام نخست یک نگاه سریع به این سه نوع قهوه می‌اندازیم بعد زمان آن فرا می‌رسد که با ویژگی دانه‌های قهوه با توجه کشورها و مناطق کشت آنها آشنا شویم؛ زیرا عوامل زیادی همچون دما،‌ ارتفاع، نحوه کشت و روی طعم دانه قهوه تاثیر می‌گذارد.

قهوه لابریکا

قهوه لابریکا یک نوع قهوه است که بازده محدودتری نسبت به قهوه عربیکا و قهوه روبوستا دارد.

قهوه روبوستا

قهوه روبوستا طعم و مزه قویی‌تر نسبت به انواع دیگر قهوه دارد چرا که حاوی ۲/۵ درصد کافئین بیشتر از آن‌ها است.

قهوه عربیکا

قهوه عربیکا طعم و عطری بسیار تاثیر‌گذار و اغلب فراموش نشدنی دارد. اگرچه کافئین آن کمتر از قهوه روبوستا است ولی ۸۰ درصد قهوه جهان از این نوع دانه قهوه تهیه می‌شود.

کشورهای مختلف تولید کننده قهوه

کشورهای مختلف تولید کننده قهوه با توجه به نوع کشت و اقلیمی که دارند محصولات قهوه متفاوتی را عرضه می‌کنند که در بین علاقمندان به قهوه به نام همین تولید کنندگان قهوه مانند قهوه برزیلی یا قهوه هندی شناخته می شوند.

قهوه ویتنام

می‌دانیم که ویتنام از بهترین صادرکنندگان قهوه در جهان است. با اطمینان نیز می‌توانیم بگوییم تنها چیزی که در جنگ ویتنام تحت تاثیر قرار نگرفت همین قهوه بود. مردم ویتنام نیز شیفته طعم قوی قهوه روبوستا هستند و می‌توان گفت که ویتنام سرزمین بومی قهوه روبوستا است.

قهوه اندونزی

اندونزی که نامش با قهوه گره خورده است توانسته به رکورد تولید سالیانه ۶۶۰ میلیون کیلوگرم قهوه دست پیدا کند. هر چند کیفیت تولید کنندگان قهوه اندونزی به گرد پای قهوه برزیل و کلمبیا نمی‌رسد اما جایگاه با نفوذی در بازار قهوه جهان دارد.

قهوه برزیل

همان‌طور که می‌دانید برزیل یکی از کشورهای برتر تولید کننده قهوه در آمریکای جنوبی است. برزیل در سال ۲۰۱۶ به رکورد چشم‌گیر تولید بیش از ۲/۵ میلیون تن قهوه در سال رسید. علت اصلی طعم خوشمزه و جذاب قهوه در برزیل مناطق مستعد و بسیار مناسب وسیع کشت قهوه در این کشور است. قهوه برزیل اغلب در صدر فهرست انتخاب مشتریان از بین تولید کنندگان قهوه است زیرا ترشی آن کم است.

کشورهای دیگر آمریکای جنوبی، کلمبیا، اکوادور، پرو و ونزوئلا در سطح کمتری به کشت قهوه می‌پردازند و از این نظر گواتمالا در آمریکای مرکزی وضعیت بهتری دارد.
هائیتی بیشترین سهم تولید را از آن خود کرده و صنعت کشت پورتوریکو که در حال شکوفایی بود با افول روبرو شده است. جامائیکا همچنان با تولید قهوه کوهستان آبی در بلندی‌های ۳ تا ۴ هزار فوتی، در بین بهترین قهوه‌های دنیا جای دارد.

قهوه هند

هند کشور بسیار مناسبی برای شد دانه‌های قهوه عربیکا و روبوستا است به‌ويژه محصولات قهوه جنوب هند شهره خاص و عام است. در غرب هند بیشتر جزایر قهوه را برای مصرف محلی مورد کشت قرار می‌دهند. ماجرای ورود قهوه به هند بخش جالبی از تاریخ ۳ موج اصلی قهوه در جهان را به خود اختصاص داده است. طعم ملایم و درعین‌حال سطح بالای ترشی در قهوه هندی عامل مهمی در جذابیت آن میان تولید کنندگان قهوه به شمار می‌رود.

قهوه کلمبیا

قهوه کلمبیا با طعم قهوه عربیکا خود رقیب جدی قهوه عربیکا برزیلی است و نظر بسیاری از طرفداران قهوه را به خود جلب کرده است. کلمبیا با تولید ۸۱۰ میلیون کیلوگرم قهوه در سال با محصولات مشهوری همچون اکسترا و سوپرمو کلمبیایی در بازار تولید کنندگان قهوه دلبری‌ها می‌کند.

قهوه اتیوپی

اتیوپی جزو جدانشدنی از فرهنگ قهوه جهان و فهرست تولید کنندگان قهوه به ویژه در آفریقا است. برای اولین قهوه در اتیوپی رواج پیدا کرد. عده‌ای معتقدند که چوپانی کنجکاو به نام کالدی با کمک بزهایش نخستین کاشفان قهوه هستند؛ ولی این در تاریخ ثبت شده‌است که صوفیان این کشور در همان سال‌ها از قهوه همان استفاده‌ای را میکردند که جوانان عصر اطلاعات در شب امتحان انجام می‌دهند.در مطلب تاریخچه قهوه می توانید اطلاعات بیشتری را درباره آن بدست آورید. اتیوپی درختان قهوه پرثمری با دانه‌های خوش طعمی دارد و توانسته ۳۸۴ کیلوگرم قهوه در سال تولید کند.

قهوه اوگاندا

هرچند قهوه اوگاندا از نظر عطر و ترشی در طعم به انواع دیگر قهوه در آفریقا نزدیک است؛ ولی به اندازه قهوه اتیوپی و کنیا جذاب به‌نظر نمی‌رسد. آفریقا که سرزمین بومی قهوه شناخته می‌شود امروزه چندان در این رقابت دیده نمی‌شود. هرچند هنوز نیز آفریقا در صنعت قهوه جایگاه مهمی است و سعی می‌کند خاطرات خوب صادرات قهوه در ۱۸۹۴ را تکرار کند. با این وجود صادرات تولید کنندگان قهوه در اوگاندا نقش مهمی در ثبات اقتصادی ایفا می‌کند می‌ارزد که برای یکبار هم که شده قهوه بوگیشو را که محصول کوهستان الگان در اوگاندا است بچشید و تجربه کنید.

درخت قهوه ذاتا یک درختچه گرمسیری است که در منطقه استوایی بین مدار رأس‌الجدی و مدار رأس‌السرطان رشد می‌کند. هر چند بیش از ۷۰ کشور در جهان قهوه تولید می‌کنند؛ اما کشورهایی همچون برزیل، ویتنام، کلمبیا، اندونزی و … تامین کننده بازار جهانی قهوه و از برترین کشورهای تولید کننده قهوه هستند.

 

منابع : wikipedia , investopedia

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *