قهوه, مقاله

آمار مصرف قهوه دنیایی که نمی‌شناختید و فرصت‌هایی که هنوز برای شما می‌درخشند.

coffee consumption statistics

آمار مصرف قهوه یک شیرجه سریع به اقیانوس تحولات عمیق و مهمی است که قهوه در ابعاد مختلف اقتصادی و محیط زیستی و فرهنگی انسان به‌وجود می‌آورد. بیشتر مردم جهان نمی‌توانند تصور کنند صبح خود را بدون یک فنجان قهوه آغاز کنند. این نوشیدنی جذاب که به سرعت انرژی شما را دو چندان می‌کند باعث می‌شود بسیاری از کارها با دقت و صحت بیشتری به سرانجام برسند. هرچند این واقعیتی است که کافئین می‌تواند در خواب ما اختلال ایجاد کند؛ ولی در مقابل آن این یک حقیقت ثابت شده است که مصرف متعادل قهوه برای سلامتی مفید است. البته این گوشه‌ای از فواید مصرف قهوه است که پژوهشگران به آن معترف هستند. در ادامه با اطلاعاتی جالب در رابطه با آمار مصرف قهوه با شکلافی همراه باشید

آمار مصرف قهوه

همانطور که آمار مصرف قهوه نشان می‌دهد قهوه از محبوب‌ترین نوشیدنی‌ها در جهان است و با وجود اینکه بسیاری از افراد از بی‌خوابی مزمن رنج می‌برند که عاملی برای کمبود خواب به شمار می‌رود؛ باز هم جای تعجب نیست که افراد زیادی نیاز به تقویت انرژی داشته باشند. حتی افرادی که مشکل خواب نیز ندارند خواهان نوشیدن قهوه هستند تا انرژی بیشتری را جذب کنند. البته این یک حقیقت غیرقابل انکار است که نوشیدن قهوه همیشه به دلیل این مسائل نیست بلکه نوشیدن قهوه یک شیوه مناسب برای رسیدن به لحظاتی آرامش‌بخش و خاطره انگیز است که کمتر نوشیدنی دیگر می‌تواند آن را برای ما مهیا کند. برای درک بهتر شگفتی‌های آمار مصرف قهوه بهتر است که به عمق تاثیرگذاری آن در شئون مختلف زندگی نگاه کرد.

قهوه و دنیای اقتصاد

قهوه از پرفروش‌ترین نوشیدنی‌های داغ به مشتریان در فروشگاه‌های جهان است که در حدود ۷۸ درصد از فروش نوشیدنی‌ها گرم را به خود اختصاص داده است. فروش قهوه به‌قدری خوب و در بین مردم جامعه رواج دارد که ۳۰ درصد کافه و فروشگاه فروش قهوه به صورت زنجیره‌ای کار می‌کنند. در جهان پنج کشور فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن و آمریکا بزرگ‌ترین وارد کنندگان قهوه هستند. تنها ایالات متحده هر سال ۴ میلیارد دلار برای واردات قهوه خرج می‌کند و ارزش خرده‌فروشی بازار قهوه ایالات متحد بیش از ۳۰ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود.
مطالعه آمار مصرف قهوه اقتصادی در تجارت منصفانه نشان می‌دهد که تجارت عادلانه قهوه به نفع جوامعی که آن را پرورش می‌دهند عمل کرده و برای زندگی آنها سود‌بخش بوده است. اگرچه تولید قهوه تجارت منصفانه هنوز درصد کمی را شامل می‌شود اما به‌صورت امیدوار کننده‌ای در حال افزایش است. توجه و گسترش قهوه تحت تجارت عادلانه نیز باعث تقویت آمار فروش قهوه توسط تولید کنندگان کوچک است.
یک سوم تولید کل قهوه جهان در برزیل تولید می‌شود و برزیل هر ساله ۵/۷ میلیارد پوند قهوه صادر می‌کند. کشورهای کلمبیا،‌ ویتنام،‌ هند، اندونزی، گواتمالا، اتیوپی و مکزیک نیز به شدت علاقمند هستند تا به چنین جایگاهی برسند. در اروپا نیز بندر هامبورگ آلمان بزرگترین دروازه انتقال قهوه جهان شناخته می‌شود.

قهوه و محیط زیست

دسته‌بندی‌های زیادی برای قهوه ایجادشده که بستگی به استانداردهای محیط زیستی و نیروی کار دارد. دوستداران پرندگان و حتی حشرات می‌توانند از محصولات قهوه در کشت سایه استفاده کنند. مشتاقان محصولات ارگانیک نیز می‌توانند قهوه ارگانیک را به‌راحتی از بازار تهیه کنند. درخت قهوه در جداسازی کربن نیز نقش مؤثری ایفا می‌کند چرا که قهوه یک درختچه همیشه سبز است. این درخت در بیش از ۳۵ کشور جهان کشت می‌شود که همه آنها در حوالی خط استوا هستند. یک گیاه قهوه می‌تواند تا ۱۰۰ سال عمر کند.
آمار مصرف قهوه نشان می‌دهد که ما در سراسر جهان سالیانه در حدود ۱۴۵ میلیون کیسه قهوه مصرف می‌کنیم که معادل ۱۰ میلیون تن قهوه است و این فرصتی درخشان است تا صنعت قهوه بتواند بدون استفاده از برده‌ها، کودکان کار و سموم دفع آفات به‌طور گسترده در دسترس قرار گیرد و البته صنعت قهوه برای چنین آرمانی در تلاش مضاعف است.
هرچند تا کنون بیش از ۴۰ درصد قهوه در کلمبیا،‌ مکزیک آمریکای مرکزی و حوزه کارائیب در حال تبدیل به کشت آفتابی است؛ ولی هنوز تلاش‌ها برای کشت قهوه به صورت کشت سایه به‌طور مستمر ادامه دارد. کشت در سایه درختان قهوه در عین اینکه نیاز اندکی به سموم دفع آفات و کودهای شیمیایی نسبت به کشت آفتابی دارد به حفظ محیط زیست و زیستگاه پرندگان و حشرات کمک می‌کند.

قهوه و فرهنگ عامه

اگرچه حدود یک سوم مصرف کنندگان قهوه برای استراحت قهوه می‌نوشند؛ ولی قهوه برای برخی از افراد نه تنها یک نوشیدنی جذاب است بلکه وقت نوشیدن قهوه زمان مهمی در طول روز برای مشتاقان قهوه به شمار می‌رود. بیش از دو سوم طرفداران قهوه این نوشیدنی جذاب را در ساعات صبحانه مصرف می‌کنند. همچنین در حدود ۵۴ درصد آمریکایی‌های بالای ۱۸ سال هر روز قهوه می‌نوشند که این می‌تواند شامل ۱۵۰ میلیون نفر شود. یک آمریکایی به‌طور متوسط بیش از ۳ فنجان قهوه می‌نوشد و آمار مصرف قهوه می‌گوید که اهالی آمریکا ۷۵ درصد کافئین خود را از طریق قهوه تامین می‌کنند. پس دیگر تعجبی ندارد که هر روز تنها در آمریکا ۴۰۰ میلیون فنجان قهوه نوشیده می‌شود. البته در این میان نقش زنان برجسته‌تر است و طبق آمارها زنان از مردان بیشتر قهوه می‌نوشند، آمار مصرف قهوه نشان‌ می‌دهد که مردان ۶۲ درصد قهوه می‌نوشند؛ اما زنان با ۶۶ درصد مصرف قهوه گوی سبقت را از آنان ربوده‌اند. این علاقه به قهوه تنها در میان آمریکایی ها نیست بلکه قهوه در سراسر جهان محبوب است . تصور کنید که اندازه متوسط فنجان قهوه ۲۷۰ میلی‌لیتر است. طبق برآوردها در هر سال ۴۰۰ میلیارد فنجان قهوه مصرف می‌شود.
قهوه سیاه طرفداران زیادی دارد تا جایی‌که حدود ۳۵ درصد مصرف‌کنندگان آن، قهوه تیره را ترجیح میدهند. ایتالیا نیز در این آمار جای مناسبی دارد و سالیانه ۱۴ میلیارد قهوه اسپرسو در آن مصرف می‌شود. حدود از دو سوم افراد نیز دوست دارند که به نوشیدنی قهوه خود شیر یا شکر اضافه کنند.
به‌طور معمول دو قهوه عربیکا و روبوستا محبوب‌ترین قهوه هستند هرچند که همچنان نام قهوه عربیکا بر تارک انواع قهوه‌ها می‌درخشد؛ اما قهوه روبوستا یا کانفورا کافئین بیشتری از قهوه عربیکا دارد. پژوهشگران ۳۶ خصلت معطر در قهوه سنجیدند که می‌توانند افزایش یا کاهش پیدا کنند، با این وجود در حدود نیمی از نسل هزاره مردم مشتاقانه در جست‌وجوی قهوه گرومت هستند.

آمار مصرف قهوه نشانگر رواج قهوه در دیگر فروشگاه‌ها مواد غذایی نیز هست. در حدود یک سوم خریداران قهوه سفارش ارزان قیمت خود را از فروشگاه‌های مشابه مک دونالدز، دانکین دوناتس و غیره سفارش می‌دهند. البته در میان این همه شهرهای آمریکا این نام سیاتل است که باید به‌عنوان شهر قهوه‌خوران معرفی شود زیرا که بیشترین کافی شاپ‌ها را در خود جای داده است. به‌عبارت‌دیگر به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر ۳۵ کافی‌شاپ در این شهر موجود است. با همه این اوصاف در حدود ۸۰ درصد مردم هنوز قهوه را در خانه تهیه می‌کنند.

آمار مصرف قهوه دنیایی شگفت‌آور است که نمی‌شناختید و صدایی رسا است که شما را به جمع مشتاقان قهوه دعوت می‌کند. به دنیای که در آن شادی و انرژی مضاعف بخش لاینفک زندگی است و شیرین ترین بخش بیدار شدن شما نوشیدن یک فنجان قهوه خواهد بود.

 

منابع : theworldcounts , e-importz

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *