قهوه, مقاله

بهترین زمان نوشیدن قهوه چه زمانی است و چگونه آن را بیابیم ؟

best time drink coffee

بهترین زمان نوشیدن قهوه را زمانی کشف خواهید کرد که به آهنگ بدن خود گوش دهید. درحالی‌که به‌نظر می‌رسد که نوشیدن یک فنجان قهوه این بهترین نوشیدنی سیاه گزینه اید‌ه‌الی برای شروع یک صبح پر انرژی است؛ ولی پژوهش‌های دانشمندان نشان داده که با کمی تامل و صبر می‌توان نتایج بسیار بهتر و مفید‌تری از کشف بهترین زمان برای نوشیدن قهوه مشاهده کرد. اگر دوست دارید بهترین زمان را کشف کنید، در ادامه مطلب با شکلافی همراه باشید

بهترین زمان برای نوشیدن قهوه

برای برخی تا زمانی که قهوه خود را ننوشند این گونه‌ است که نمی‌توانند دست به هیچ کاری بزنند یا حداقل نمی‌خواهند. گاهی نیز اتفاق افتاده است سه فنجان قهوه می‌خورید ولی هنوز چرت می‌زنید و نه تنها سطح انرژی شما افزایش نیافته بلکه گویی خستگی کمر به قتل شما بسته است. پس بهترین زمان برای نوشیدن قهوه چه زمانی است. قبل از کشف این راز قدیمی بهتر است با مفهوم کرونوتایپ آشنا شویم.

کرونوتایپ چیست

کرونوتایپ به زبان ساده تمام فاکتورهایی است که با تغییر ریتم‌های شبانه‌روزی در رابطه است. به عنوان مثال اکثر ما تمایل به خواب در شب و بیداری در صبح داریم؛ ولی بعضی از ما بعدازظهرها می‌خوابیم تا بعد از آن هوشیار باشیم و عده‌ای دیگر در این زمان نمی‌خوابیم تا بعد از آن هشیار باشیم. کرونوتایپ به ما می‌آموزد که ریتم زندگی منحصربه‌فرد ما چه آهنگی را می‌نوازد و چگونه این آهنگ دلنشین ما را به سمت موفقیت راهنمایی می‌کند.
یک راه ساده برای درک کرونو‌تایپ خودتان ثبت زمان خواب و بیداری،‌ احساس نیاز به خوردن و نوشیدن و کارهای مکرری است که در طول روز انجام می‌دهیم. حتما تا به حال با این زمانبندی از قبل طراحی شده آشنا شدید. بعضی از ما صبح‌ها بهتر درس می‌خوانند و بعضی از ما شب‌ها. با ثبت ریتم‌های خود به‌زودی متوجه می‌شوید که صبح زود پر انرژی‌تر هستید یا حوالی ساعت ۸ تا ۹ صبح. هر چه بیشتر با کرونوتایپ خود آشنا شوید همه چیز به موقع، درست و با بالاترین کیفیت در اختیار شما قرار می‌گیرد؛ ولی چون صحبت ما درباره بهترین زمان نوشیدن قهوه است به یافته‌‌های علمی در مورد مصرف قهوه نیز نگاه می‌کنیم تا بتوانیم بهترین نتیجه را بگیرم.

کشف بهترین زمان برای نوشیدن قهوه

پژوهشگران می‌گویند که بهترین زمان مصرف روزانه کافئین به‌طور میانگین زمانی بین ۹:۳۰ تا ۱۱:۳۰ صبح است؛ چرا که در این بازه زمانی تعامل بهتری با کافئین و هورمون کورتیزول در بدن رخ خواهد داد. هورمون کلیدی کورتیزول که از غده‌های فوق کلیوی ترشح می‌شود به تنظیم ساعت داخلی بدن کمک می‌کند و در افزایش هوشیاری بسیار موثر است. هنگامی‌که شما تازه از خواب بیدار می‌شود سطح کورتیزول از مقدار طبیعی بسیار بیشتر است و حتی تا یک ساعت بعد از آن نیز، سطح کورتیزول بالا می‌ماند و بنابراین در ساعات نخستین صبح چیزی حوالی ۸ تا ۹ صبح اوج مقدار کورتیزول در بدن است. استیون میلر که یک متخصص اعصاب از دانشگاه علوم سلامتی بتسدا کالیفرنیا توصیه می‌کند که مصرف قهوه بعد از این نقطه اوج باشد تا مقدار تولید کورتیزول تشدید نشود. همچنین میلر یادآوری می‌کند اگر به‌طور مرتب و همیشه یک فنجان قهوه در زمان اوج مقدار کورتیزول مصرف کنید، ممکن است تحمل بدن شما نسبت به آن افزایش یابد.
اگر می‌خواهید از قهوه به‌عنوان محرک و دارو استفاده کنید باید این اصل را به‌خاطر بسپارید که دارو را تنها در هنگام نیاز استفاده کنید. در‌غیر‌این صورت شما ناخودآگاه باعث افزایش تحمل نسبت به مقدار دارویی می‌شوید و به‌طور مرتب باید مقدار مصرف را افزایش دهید.

همان‌طور که پژوهشگران می‌گویند زمان کشف قهوه یا هر ماده‌ای که بدن شما نیاز دارد می‌تواند در افراد مختلف متفاوت باشد؛ لیکن مهم این است که شما به دنبال چه چیزی هستید. اگر به کرونوتایپ خود نگه دقیق‌تری داشته باشید، متوجه می‌شوید لحظاتی است که بسیار هوشیار و فعال به کارهای خود می‌پردازید. مسلما در این زمان‌ها شما نیاز به مصرف قهوه برای افزایش هوشیاری ندارید. در حقیقت برای یافتن بهترین زمان قهوه باید به بدن خود گوش دهید. شما با درک عادت‌های خود می‌توانید مصرف قهوه را تنظیم کنید و از نوشیدن یک فنجان قهوه نهایت لذت را ببرید.

بهترین زمان‌

با ثبت کرونوتایپ الگوهای مشخصی در خواب و بیداری شما بروز می‌کند که در ۴ حالت می‌توان آنها را دید و برای هر کدام نیز پیشنهاداتی را نیز مطرح کرد.

 1. بیداری در ساعت ۵:۳۰
  پیشنهاد ما برای زمان نوشیدن قهوه شما ساعت ۸ تا ۱۰ صبح و همچنین ۱۴ تا ۱۶ بعدازظهر است.
 2. بیدرای در ساعت  ۶:۳۰
  بهترین زمان برای نوشیدن قهوه برای شما ساعت ۸ تا ۱۱:۳۰ صبح است همچنین ساعت ۱ تا ۲ بعداز ظهر نیز زمان خوبی برای نوشیدن قهوه خواهد بود.
 3. بیداری در ساعت ۷
  پیشنهاد ما برای شما ساعت ۹:۳۰ تا ۱۱:۳۰ صبح و ساعت ۱:۳۰ تا ۳:۳۰ بعداز ظهر است.
 4. بیداری در ساعت ۷:۳۰
  فقط یک پیشنهاد برای شما وجود دارد زمانی بین ساعت ۱۲ تا ۱۴ بعدازظهر قهوه خود را بنوشید.

آیا شما روز خود را با قهوه آغاز می‌کنید؟ پژوهش‌ها نشان می‌دهد که بهترین زمان برای نوشیدن قهوه در آغاز روز و صبح نیست. شاید از آن دسته از افرادی باشید که چندان به دنبال بهترین زمان برای نوشیدن قهوه نباشید و باور دارید که هر آنچه که قهوه به شما هدیه می دهد را بپذیرد. با این وجود پیشنهاد ویژه ما این است که اگر تمایل ندارید از این الگو پیروی کنید بهتر است که قهوه با کافئین کمتری را در سمت صبح مصرف کنید.

 

منابع : javapresse , inc

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *