دسته‌بندی نشده

بهترین فنجان ها برای قهوه را چگونه انتخاب کنیم

best coffee cups

بهترین فنجان ها برای قهوه لذت نوشیدن هر جرعه از قهوه را دوچندان می‌کنند و این رازی است که باریستا‌ها خوب میدانند. فنجان‌های آماده قهوه بخش مهمی از زنجیره تهیه قهوه را به خود اختصاصی داده‌اند. هر سال در حدود ۲.۵ میلیارد فنجان قهوه مصرف می‌شود و این حقیقت تلخناکی است که تنها یک درصد فنجان‌های آماده قابلیت بازگشت به چرخه بازیافت را دارند. ممکن است تصور کنید که آن‌ها قابل بازیافت هستند؛ ولی اکثر فنجان‌های قهوه یک‌بار مصرف تنها دارای یک روکش پلاستیکی نازک هستند.
با وجود گسترش ارتش پلاستیک‌های مصرف شده به همه نقاط جهان از خشکی تا دریا زنگ‌های خطر نه‌ تنها برای ما بلکه برای حیات کل سیاره به صدا درآمده است. درحالی‌که تلاش فرهنگی و علمی فراوانی برای آگاهی صورت می‌پذیرد؛ لیکن دیگر حتی مستندهای باشکوهی همچون سیاره آبی ۲ دیوید آتنبورو نیز کافی نیست و نیاز به حرکت‌های عملی جدید است. هرچند بعضی از شرکت‌ها تولید قهوه که به خلق‌وخوی خریداران قهوه آشنا هستند و می‌دانند که کسانی که اهل نوشیدن قهوه هستند به طبیعت و محیط‌زیست عشق می‌ورزند برای کمک به بازیافت فنجان‌های پلاستیکی جوایز تشویقی نیز ارائه می‌دهند. بهترین کار در این زمانه این است که یک فنجان را خودتان انتخاب کنید که بتوان از آن بارها استفاده کرد. اما راه شناخت بهترین فنجان‌ها برای قهوه چیست؟ در این مطلب با شکلافی همراه باشید تا با ویژگی های بهترین فنجان ها برای قهوه آشنا شوید.

بهترین فنجان‌ها برای قهوه

انتخاب بین این گستره بزرگ از مدل‌های کلاسیک گرفته تا مدل‌های فلاسک‌ها کار سختی به‌نظر می‌رسد؛ ولی ما با بررسی شاخص‌های مهمی همچون سایز، جنس، مقاومت به نشت، قابلیت حفظ گرما و قابلیت حمل راه حل ساده ای برای شناخت بهترین فنجان‌های قهوه برای شما مهیا کردیم. البته شناخت لازم برای انتخاب بهترین فنجان ها برای قهوه به شما کمک می‌کند که در هنگام سرو و پذیرایی از دوستان، حرفه‌ای‌تر به نظر برسید.

سایز فنجان قهوه

مهم‌ترین شاخص برای تشخیص فنجان مناسب برای قهوه‌خوری سایز فنجان است. به نوعی مقدار هر نوع قهوه براساس استانداردی که در صنعت قهوه تعریف شده به شما ارائه می‌شود که نقطه اوج آن قهوه‌هایی بر پایه اسپرسو هستند. هنگامی‌که قهوه با نسبت خاصی از شیر مخلوط می‌شود مانند قهوه ماکیاتو که یک اسپرسو و در واقع غلیظ‌ترین نوع آن است، تنها کمی کف شیر روی آن نشسته است و در فنجانهایی با ظرفیت ۵۰ تا ۹۰ میلی لیتر سرو می‌شود.
به‌طور معمول هر چه طعم قهوه ملایم‌تر باشد ظرف آن به تناسب بزرگ‌تر می‌شود. پس اگر قهوه را در ظرف کوچکی دیدید چندان تعجب نکنید و منتظر یک قهوه با طعم تلخ و روح‌افزا باشید. توجه داشته باشید که سایز فنجان قهوه با شدت با پراکندگی عطر آن رابطه مستقیم دارد و عامل مهمی در تشخیص بهترین فنجان ها برای قهوه است.
با یک نگاه سریع به سایز فنجان قهوه به راحتی با تفاوت طیف گسترده تفاوت اندازه فنجان‌ قهوه آشنا خواهید شد.

  1. قهوه اسپرسو و قهوه ترک در لیوان‌های دمیتاس که تقریباً نیمی از حجم یک فنجان معمولی یعنی ۶۰ تا ۸۰ میلی‌لیتر را دارند سرو می‌شود.
  2. قهوه کورتادو در فنجان‌های قهوه از ۶۰ تا ۱۳۰ میلی‌لیتر سرو می‌شود.
  3. قهوه عربی و قهوه ترک در فنجان‌هایی با ظرفیت ۸۰ تا ۱۰۰ میلی‌لیتر
  4. قهوه فرانسه در فنجان‌هایی با ظرفیت ۱۵۰ تا ۱۸۰ میلی‌لیتر
  5. کاپوچینو در فنجان‌های بزرگ‌تر از ۱۵۰ تا ۱۸۰ میلی‌لیتر سرو می‌شود.
  6. قهوه موکا در فنجان‌هایی با ظرفیت ۲۰۰ میلی‌لیتر که معروف به فنجان آیریش هستند.
  7. کافه لاته، هات چاکلت و موکا در فنجان‌های ۲۵۰ تا ۳۵۰ میلی‌لیتر سرو می‌شود.

جنس فنجان قهوه

جنس غالب فنجان‌ها در کافی‌شاپ‌‌ها لعاب سرامیکی است؛ اما این باعث نمی‌شود که فنجان‌های قهوه از جنس شیشه، کاغذ، پرسلان، استیل و غیره در بازار بهترین فنجان‌ها برای قهوه دیده نشود. فنجان‌های قهوه شیشه‌‌ای قابل بازیافت هستند؛ ولی چون لایه عایقی در آنها وجود ندارد، علاوه بر اینکه قهوه در آنها زودتر سرد می‌شود امکان دارد که باعث سوختگی دست‌ها در هنگام خوردن شود. انواع لیوان‌های استیل مقاومت بسیار خوبی دارند و اگر بدون لایه عایق باشند آنها نیز اتلاف گرمایی بالایی دارند و قهوه شما به‌زودی سرد خواهد شد. فنجان‌های سرامیکی با اینکه ظریف و شکننده هستند؛ اما عایق خوبی در برابر حرارت هستند. البته به شرطی که با مواد با کیفیت ساخته شده باشند نوعی دیگر از این لیوان‌ها با نام پرسلان نیز معروف است. از آنجا که پرسلان تراکم بیشتر در خود دارد در مقابل آب و و رطوبت مقاومت بیشتری دارد.
درعین‌حال بهترین فنجان‌ها برای قهوه باید در مقابل تغییرات دمایی به اندازه کافی استقامت نشان دهند تا بعد از خوردن قهوه، شما برای شستن سریع آن‌ها حتی با آب سرد با یک ظرف ترک خورده و یا حتی شکسته روبرو نشوید. کیفیت جنس از لحاظ عدم استفاده از مواد غیر‌مجاز برای حفظ سلامتی شما نیز بسیار مهم است. بعضی از مواد غیرمجاز باعث می‌شوند که انتظار شما از سختی یا دوام و حتی قابلیت حفظ دما برآورده نشود .
خبر بدتر این است که این مواد گاهی منجر به‌ واکنشهای ناخواسته با نوشیدنی شما می‌شوند که میتواند عوارض منفی بر سلامت شما داشته باشد. این به‌عنوان یک زمینه ذهنی روشن در نزد طرفداران قهوه به‌طور علمی ثابت شده است و حتی پژوهش‌ها نشان داده قهوه در ظروفی که پوشش داخلی صافی دارند شیرین‌تر و است درحالی‌که همان قهوه در ظروفی که این پوشش داخلی را ندارند و به‌نوعی از سطح خشن‌تری برخوردارند طعم قهوه تلخ‌تر دارد. این نتایج باعث شده که پژوهش‌های بیشتری درباره عطر و طعم قهوه با خصوصیات فنجان‌ها مورد بررسی قرار بگیرد تا انتخاب بهترین فنجان‌ها برای قهوه با دقت بیشتری انجام شود.

فرم و شکل فنجان قهوه

فرم و شکل فنجان قهوه را می‌توان در ويژگی‌های اصلی یک فنجان یا لیوان بررسی کرد. چند ضلعی بودن یا گرد بودن،‌ دهانه گشاد یا دهانه تنگ، فنجان قهوه لاغر و بلند یا چاق و کوتاه، دسته دار یا بی دسته بودن از این قبیل ویژگی‌ها هستند که باید برای شناخت بهترین فنجان‌ها برای قهوه در نظر بگیرید. این ویژگی‌ها را با شناختی که از انواع قهوه دارید تحلیل کنید. به عنوان مثال بخشی از هنر سرو قهوه اسپرسو به تزیین روی قهوه ختم می‌شود. قهوه لاته با وجود لته آرت از این جهت بسیار مشهور است؛ پس از نظر فرم بهتر است دهانه فنجان برای این نوع قهوه پهن‌تر باشد. وجود دسته نیز نکته مهمی در انتخاب بهترین فنجان‌ها برای قهوه است. همین دسته در فنجان‌های یک‌بار مصرف و رایج به‌صورت آستین فنجان قهوه که معمولاً از جنس مقوای نازکی است ظاهر می‌شود تا شما بدون احساس سوزش از گرمای مطبوع فنجان قهوه لذت ببرید.
از ويژگی‌های فرعی فرم و شکل فنجان قهوه می‌توان به قطعاتی اشاره کرد که با این فنجان‌ها به صورت ست ارائه می‌شوند. مانند قاشق یا زیر فنجانی که در هماهنگی با شکل و فرم فنجان‌های قهوه طراحی می‌شوند. مثلا به مرور متوجه می‌شوید که فنجان‌هایی که قاشق دارند در هنگام خوردن کاپوچینو بسیار به‌کار ‌می‌آیند.
بد نیست بدانید که رنگ فنجان نیز نقش جالبی در خرید بهترین فنجان ها برای قهوه دارد و می‌تواند تا حد زیادی در تجربه افراد از طعم و عطر قهوه موثر باشد. یک فنجان صورتی رنگ می‌تواند طعم شیرینی را تداعی کند.

قابلیت حفظ گرما فنجان‌های قهوه

حفظ گرمای قهوه نیز از ویژگی‌های مهم ظروف قهوه و شاخصی برجسته‌ای برای شناخت بهترین فنجان‌ها برای قهوه است. معمولاً قسمت بالای ظرف سطحی است که می‌تواند بیشترین هدر رفت گرما را داشته باشد ولی نکته مهم‌تر این است که عطر قهوه نیز بیشتر از این قسمت منتشر می‌شود. به‌ويژه هنگامی که در حال نوشیدن قهوه هستیم و بینی ما در بهترین حالت برای استشمام عطر قهوه قرار می‌گیرد پس فرم و زاویه آن با توجه به نوع قهوه بسیار مهم است.

همچنانکه سرعت سرد شدن یا حتی شدت فرایند اکسیداسیون قهوه که در سطح بالای فنجان اتفاق می‌افتد بر طعم قهوه مؤثر است. البته نوع عایق باید به‌نحوی باشد که قهوه برای مدت زمان زیادی گرم نماند تا لذت نوشیدن قهوه را کاهش دهد. از همین رو فنجان‌ها و لیوان‌های مناسب قهوه ملاحظات بیشتری را برای کنترل زمان سرد شدن قهوه در نظر می‌گیرند. کیفیت مواد اولیه در ساخت یک فنجان روی فاکتورهای مهم حفظ حرارت قهوه، راحتی استفاده و عمر فنجان قهوه بسیار مؤثر است.

قابلیت حمل فنجان‌ها برای قهوه

اگر اهل نوشیدن قهوه در خودرو یا پیک‌نیک هستید ماگ‌ها می‌توانند انتخاب خوبی برای شما باشند. همچنین شما در بازار بهترین فنجان‌ها برای قهوه می‌توانید فلاسک‌های کوچکی در سایز ماگ یا لیوان اورسایز پیدا کنید که در زمان بیشتری قهوه را داغ نگه می‌دارد. هر چند مدل‌های ساده حرفه‌ای قهوه‌خوری عموماً ۲۰ تا ۳۰ دقیقه‌ای این کار انجام می‌دهند ولی مدلهایی نیز هستند که باقفل شدن پوشش آنها می‌توانند تا چند ساعت قهوه را گرم نگاه دارند. سایز این فلاسک‌های کوچک از ۲۳۰ تا ۳۴۰ میلی‌لیتر متغیر است. جنس این فلاسک‌ها از استیل است اما با به‌کارگیری مواد دیگری در ساخت بدنه آنها همچون سیلیکون‌ نیز در بازار دیده می‌شوند.
فلاسک‌هایی که از دیواره دو جداره خلا استفاده می‌کنند نیز انتخاب خوبی است ولی در کل نیم نگاهی به وزن فلاسک نیز داشته باشید تا در هنگام حمل اذیت نشوید. بعضی از نمونه‌های فنجان قهوه شیشه‌ای نیز با در آب‌بندی شده مناسب دیده می‌شود که علاوه بر حفظ گرما تا حدود یک ساعت می‌توانید با خیال راحت آن را درمیان کیف خود قرار دهید.

شاید در نگاه اول به نظر خیلی ساده برسد و یک فنجان با احترام به تمام ظرایف هنری برای صرف قهوه کافی به‌نظر برسد لیکن قهوه ماده‌ای است که از لحاظ نت‌های عطر و طعم ظرافت‌های شگرفی از خود نشان می‌دهد. شیفتگان قهوه می‌داند که زمان و دما در نوشیدن قهوه چه عوامل مهمی هستند و چگونه از همان ابتدای فرآوری قهوه تا هنگامی که یک فنجان قهوه نوشیده می‌شود در تغییر طعم و عطر قهوه مؤثر هستند. حال اگر تاثیراتی که مواد افزودنی به قهوه اضافه می‌کند را در نظر بگیرید می‌بینید که انتخاب بهترین فنجان‌ها برای قهوه کاری کاملا علمی است و با شناخت شما از قهوه رابطه تنگاتنگی دارد.
در واقع شما با انتخاب یک فنجان متناسب با قهوه مورد علاقه‌تان نه تنها می‌خواهید خواص عطر و طعم آن را حفظ کنید بلکه به تقویت آن نیز کمک کنید. اینجا است که متوجه می‌شوید شیفتگان قهوه چرا به خرید انواع بهترین فنجان ها برای قهوه آنچنان اهمیت می‌دهند که گویی تنها کلکسیونر فنجان قهوه هستند. آنها می‌خواهند مجموعه‌ بهترین ابزار و وسایل برای تهیه قهوه خود را کامل کنند.

 

منبع : businessinsider

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *